Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Loona mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Kadvel in Kirchspiel Kielkond, Oesel

Keskajast pärinev Loona mõis (saksa k Kadvel) kuulus 16. sajandil Lodedele, kes ehitasid ta välja kivist kindluselamuna (vasallilinnusena). Mõisat on esmamainitud 1506. aastal.

Von Lodede aadliperekonna valduses oli mõis kuni 1791. aastani, sealt tuleneb ka eestikeelne nimi. Hiljem oli mõis nii von Stackelbergide, von Bergide, von Osten-Sackenite kui ka von Ekesparrede omanduses. 1820test aastatest kuni võõrandamiseni kuulus mõis von Hoyningen-Huenede aadliperekonnale. Mõisa viimane võõrandamiseelne omanik oli Olga von Hoyningen-Huene.

Keskaegse vasallilinnuse keldriruumidele püstitatud ühekorruseline kivist mõisahoone on ehitatud mitmes järgus peamiselt 17.-18. sajandil. Oma praeguseni säilinud saaremaalikult tagasihoidliku klassitsistliku välimuse sai hoone 19. sajandi alguspoolel. 1997. aastal renoveeritud mõisas asub Vilsandi Rahvuspargi keskus. Suures ja korrastatud pargis on säilinud ka mõned kõrvalhooned.

Lisaks pakub mõis ka turismiteenuseid.

Ajaloolise jaotuse järgi Saaremaale Kihelkonna kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Saaremaale Kihelkonna valla territooriumile.

      Sa oled

       külastaja!
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2015 © Valdo Praust & MTÜ Alt-Livland. Loe kasutustingimusi
mois@mois.ee