Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Oti mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Peudehof in Kirchspiel Peude, Oesel

Saaremaa üht vanimat mõisat on esmamainitud 1309. aastal, mil ta oli lähedal asuva Pöide ordulinnuse majandusmõis. Saksa keeles kannabki mõis seetõttu nime Peudehof.

1343. aastal Pöide linnuse hävitanud Jüriöö ülestõusu järgselt siirdus mõis von Uexküllide aadlisuguvõsa omandusse, olles nende valduses pikki sajandeid. 1720tel aastatel läks mõis pärandusena von Aderkaside aadliperekonnale, kes tõenäoliselt püstitasid tänini säilinud ühekorruselise kivist peahoone. Oma praeguse kuju sai mõisahoone 1850. aastal, mil ta ehitati senisest pikemaks ning keskosale lisati teine korrus. Ehitustööd toimusid mõisa tollase omaniku, Saaremaa maamarssal Karl Wilhelm Ottokar von Aderkasi juhtimisel, kust pärineb muuhulgas ka mõisa eestikeelne nimi Oti.

1919. aastal von Aderkasidelt võõrandatud mõisa peahoone oli hiljem kasutusel nii korteritena, masina-traktorijaama keskusena kui ka Põllumajandustehnika Tootmiskoondise kontoriruumidena.

1990tel aastatel eravaldusse siirdunud mõis restaureeriti ning toimib kaasajal eksklusiivse majutuspaigana. Täiendav teave: http://www.otimanor.ee/, info@otimanor.ee, tel. 511 7773.

Säilinud on ka mõned kõrvalhooned, sh dolomiidist raiddetailidega ait.

Saaremaale Pöide kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Pöide valla territooriumile.

      Sa oled

       külastaja!
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2015 © Valdo Praust & MTÜ Alt-Livland. Loe kasutustingimusi
mois@mois.ee