Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Sõõrike mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Sörick in Kirchspiel St. Jakobi, Kreis Pernau

Sõõrike mõis (saksa k Sörick) on läbi pikkade sajandite kuulunud riigile. Viimased paarsada aastat oli ta riigile kuuluva Parasmaa mõisa kõrvalmõis.

Mõisa tagasihoidlik kompleks on kivihoonestusega välja ehitatud arvatavasti 18. sajandi lõpul ja 19. sajandi alguses. 18.-19. sajandi vahetuse ajastust pärineb arvatavasti ka massiivne ühekorruseline kivist peahoone. Poolkelpkatusega arhailine peahoone on tüüpiline vanabalti planeeringuga ehitis, mis oli riigimõisates levinud veel 19. sajandi keskpaigaski. Peahoone esise auringi keskel on väike tiik. Kõrvalhooned paiknevad läheduses.

Mõisa peahoone süüdati taganevate punaväelaste poolt 17. augustil 1941. aastal koos kõikide külahoonetega. Hiljem ehitati varemete vahele säilinud müüre kasutades majandushoone. Sellisena on mõisahoone säilinud ka tänini. Ümber ehitatuna ja varemetena on säilinud ka mitmeid kõrvalhooneid.

Ajaloolise jaotuse järgi Pärnumaale Pärnu-Jaagupi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Pärnumaale Halinga valla territooriumile.

      Sa oled

       külastaja!
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2015 © Valdo Praust & MTÜ Alt-Livland. Loe kasutustingimusi
mois@mois.ee