Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Torma mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Torma in Kirchspiel Torma, Kreis Dorpat

Ajalooliselt tähtsa Jõhvi-Tartu maantee ääres paiknev Torma mõis (saksa k Torma) pärineb keskajast ning seda on esmamainitud 1493. aastal. Tollane mõisasüda asus küll hilisemast 2 kilomeetrit lõunas ja kandis saksakeelset nime Padefest. Hiljem oli Torma-Vanamõisa Torma kõrvalmõisaks, sellest on säilinud paar kõrvalhoonefragmenti talukomplekside koosseisus.

Hiljem viidi mõis praegusse asupaika ning hoonestati esinduslikult peamiselt 1830-40tel aastatel. Tollal püstitatud peahoone on ühekorruseline pikk ja tagasihoidliku välimusega kiviehitis, mis asub erandlikuna tagaküljega vastu teed.

19. sajandil püstitatud kõrvalhooned on Tormas aga vägagi esinduslikud ning neid on palju. Sinna püstitati suurejooneline kaheksatahuline sisehooviga tall (nn ringtall), valitsejamaja, viinavabrik, ait-kuivati ning hulk teisi hooneid. Suurel osal kõrvalhoonetel on stiilne ja väljapeetud klassitsistlik või historitsistlik välimus, palju uuemaid hooneid on punastest tellistest ja/või maakivist.

Peahoone on meieni säilinud pea algsel kujul, kui mitte arvestada väljaehitatud katusekorrust ja selle akenderida. Hoones paikneb kauplus. Säilinud on ka suur hulk kõrvalhooneid, kuigi neist on osa lagunenud ja osa ümber ehitatud. Mõisasüdamesse ja selle lähedusse on püstitatud hulk hilisemaid ehitisi, millega mõisasüda on muutunud maa-asulaks.

Ajaloolise jaotuse järgi Tartumaale Torma kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Jõgevamaale Torma valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.