Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Eikla mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Euküll in Kirchspiel Karmel, Oesel

Eikla mõis (saksa k Euküll) loodi 17. sajandil. Algselt kuulus mõis von Nolckenitele, hiljem oli aga von Ekesparrede aadliperekonna omanduses. Nende valdusse jäi mõis kuni 1919. aasta võõrandamiseni, kui jätta välja lühike aeg 19. sajandi alguses, mil mõis oli von Pollide omanduses. Mõisa viimane võõrandamiseelne omanik omanik oli Armin von Ekesparre.

Mõisa peahoone on ühekorruseline, keskelt pealeehitusega puitehitis. Tõenäoliselt 19. sajandi kekspaigast või teisest poolest pärinevale hoonele on iseloomulikud tuudorstiilile viitavad lamedad teravkaarsed aknad. Algselt kaunistasid peaukse kohal asuva väljaehituse servi stiilsed historitsistlikud tornikesed. Sellisena oli hoone üks omapärasemaid historitsistlikke puidust mõisahooneid nii Saaremaal kui ka kogu Eestis.

Võõrandamisjärgselt oli hoones pikka aega kohalik kool. Kaasajal on hoone eraomanduses - põhiosas on ta säilinud algsena, veidi muudetud on vaid sissepääsu kohal asuvat varikatust. Kahjuks on aga kadunud ka väljaehitust kaunistanud tornikesed - hoone üks stiilsemaid detaile.

Säilinud on ka kena kiviaed peahoone ümber (koos Saaremaale iseloomulike tagasihoidlike väravapostidega), samuti mõned ümber ehitatud kõrvalhooned.

Kaasajal on mõis taas von Ekesparrede aadliperekonna omanduses, kes on ta kohalikult omnavalitsuselt ära ostnud.

Saaremaale Kaarma kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Kaarma valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.