Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Saka mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Sackhof in Kirchspiel Luggenhusen, Wierland

Saka mõis (saksa k Sackhof) on asutatud keskajal, kuid ta paiknes praegusest mõisast paar kilomeetrit ida pool ning seda kutsuti Väike-Sakaks. Von Wrangellidele ja von Taubedele kuulunud mõis oli keskajal välja ehitatud vasall-linnuse ehk kindlustatud mõisahoonena (kaasajal hävinud).

Praegusse paika tekkis mõis 1626. aastal, mil selle ümbruse maad kingiti Šotimaalt tulnud Jürgen (John) Lesliele. Alates 1730test aastatest kuulus mõis algul von Wrangellide, hiljem aga von Löwis of Menarite suguvõsale. Mõisa viimaseks omanikuks enne 1919. aasta maareformi oli Hermann von Löwis of Menar, kelle kätte jäi peahoone kuni 1939. aasta ümberasumiseni. Alates 1890. aastast, mil talle kuulus ka Maidla mõis, jäi Saka ta suviseks elupaigaks.

Kõrgel ja maalilisel merekaldal, suure pargi serval paiknev väike mõisa peahoone on ehitatud 1862-64 neorenessanss-stiilis. Lamedate katustega hoonele on iseloomulik kitsaste kõrgete akendega kesktorn, mis tegelikult kujutab endast vestibüüli valgmikku. Teise maailmasõja järgselt paiknes hoones algul pioneerilaager, siis aga Nõukogude piirivalvekordon. Hoone on säilinud põhimahtudes, kuid sisemuses tugevalt ümber ehitatud ning vahepealsetel aastatel osalt rüüstatud.

Säilinud on ka hulk kõrvalhooneid, kuid reeglina vähemal või rohkemal määral ümber ehitatud kujul. Ühes renoveeritud kõrvalhoones tegutseb aga Saka Cliff Hotel. Täiendav teave: http://www.saka.ee/, saka@saka.ee, tel. 336 4900.

Ajaloolise jaotuse järgi Virumaale Lüganuse kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Ida-Virumaale Kohtla valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.