Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Piiumetsa mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Piometz in Kirchspiel Turgel, Jerwen

Piiumetsa mõis (saksa k Piometz on asutatud 17. sajandil, oma praegusse asupaika Lintsi jõe ääres toodi mõisasüda peale Põhjasõda 18. sajandi algul. 20. sajandi algul kuulus mõis Georg Rausch von Traubenbergile; suguvõsa omandusse jäi mõisasüda kuni 1939. aasta ümberasumiseni.

Mõisa uus peahoone on ehitatud heimatstiilis 1903. aasta paiku; selle esimene korrus on kivist, teine aga puidust. Hoonet iseloomustavad väikeste ruutudega aknad ning raudkividega ääristatud ümarportaal. 1970-80tel aastatel on hoonet osaliselt ümber ehitatud. Ehitustööd jäid pooleli ning viimased enam kui 20 aastat on hoone seisnud kasutuseta.

Säilinud on ka hiljem valitsejamaja funktsioone täitnud vana tagasihoidlik puidust peahoone, ehitatud arvatavasti 18. sajandi keskpaigas. Hoonet on 1920-30tel aastatel asundustaluna kasutades palju ümber ehitatud. Arvukatest kõrvalhoonetest (mis olid koondunud vana peahoone ümbrusse) on reeglina järel vaid varemeid.

Ajaloolise jaotuse järgi Järvamaale Türi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Järvamaale Väätsa valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.