Taali mõis
Staelenhof in Kirchspiel Torgel, Kreis Pernau

Pärnu jõe vasakkaldal paiknev Taali mõis (saksa k Staelenhof) kuulus alates 17. sajandist kuni 1919. aasta võõrandamiseni Staël von Holsteinide aadliperekonnale. Sealt tulenevad ka nii mõisa eesti- kui ka saksakeelsed nimed. Mõisa viimane omanik oli Wilhelm Iwan Baron Staël von Holstein.

Suur neorenessanss-stiilis ning mitmete neogooti mõjutustega peahoone püstitati mõisa 1852. aastal. Puhta vuugiga tellishoonet ilmestas parempoolses otsas kõrguv neljakorruseline torn. Hoone keskosa oli kahekorruseline, parempoolne torniga külgnev tiib aga ühekorruseline. Ühekorruseline oli ka vasakul paiknenud kaarakendega saali ja veranda (talveaia) osa, mis meenutas väikest neorenessanss-stiilis kirikut. Keskel paikneva sissepääsu ees oli lahtine kaaravadega sammasrõdu (altaan). Torni ja kahekorruselise osa katuse nurki kaunistasaid neogootipärased ristlillikuga fiaalid (kokku 8).

Kaks kolmandikku mõisahoonest lammutati 1934. aastal, alles jäi vaid torn ja parempoolne ühekorruseline osa. Lisaks kaotas hoone ka hulga kauneid pisidetaile, sh torni nurkades asunud ristlillikud. Säilinud hooneosa on kaasajal eraomanduses, 2000ndatel aastatel on muudetud selle katuse kuju.

Mõisast on alles ka mõningad kõrvalhooned, neist algselt lähedasel kujul kaunis viie kaaravaga maakividest ait. Mõisapargi kirdeosas asunud Sanssouci (Sanksen, eesti keeles ka Sanksu) jahiloss on säilinud tugevalt ümber ehitatud kujul.

Mõisasüdamest poole kilomeetri kaugusel edelas asus Staël von Holsteinide perekonnakalmistu koos hilisklassitsistliku matusekabeliga. Kabel põles 1957, praegu on sellest järel vähesed varemed. Maanteelt kalmistule suunudnud tee on põlluks küntud, mistõttu kalmistu on huviliste seas vähetuntud ning raskesti leitav.

Ajaloolise jaotuse järgi Pärnumaale Tori kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Pärnumaale Tori valla territooriumile.