Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Pajusi mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Pajus in Kirchspiel Oberpahlen, Kreis Fellin

Pajusi mõis (saksa k Pajus) on rajatud 17. sajandil. Mõis kuulus 18.-19. sajandil nii von Fockide kui ka von Wahlide suguvõsadele.

Pikk klassitsistlik kivist peahoone püstitati mõisa arvatavasti 19. sajandi alguses. Hoone oli ühekorruseline, vaid ta keskosa ilmestas kolme akna laiune pealeehitus. Kahekorruselist osa kaunistas segmentkaarse aknaga kolmnurkrontoon. Peahoonele lisandus hulk kõrvalhooneid ning suur park. Lääne pool asuvasse Adavere mõisa suundunud tee kujundati kauni alleena.

Mõisast poolteist kilomeetrit põhja poole, Rutikverre viiva tee äärde rajasid mõisaomanikud von Wahlid oma perekonnakalmistu. Kalmistu asub väikese kuid erakordselt järsu künka otsas ning sinna püstitati neogooti stiilis matusekabel.

Mõisa peahoonest on kaasajal säilinud keskosa ja parempoolne tiib, seal asub Pajusi rahvamaja. Vasak tiib lammutati 1930ndatel aastatel, sellest on säilinud vaid kõrge sokkel. Säilinud on ka mitmeid stiilseid hilisklassitsistlikke kõrvalhooneid, sh kaaristuga ait ja kuivati. Von Wahlide matusekabel on säilinud ja restaureeritud.

Ajaloolise jaotuse järgi Viljandimaale Põltsamaa kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Jõgevamaale Pajusi valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.