Triigi mõis
Ottenküll in Kirchspiel Klein-St. Marien, Wierland

Triigi mõisat (saksa k Ottenküll) on esmamainitud 1501. aastal. Mõisa eestikeelne nimi tuleneb von Strykide aadlisuguvõsa nimest. Mõisa viimane võõrandamiseelne omanik oli Arthur von Gruenewaldt, kelle käsutusse jäi mõisasüda kuni 1939. aasta ümberasumiseni.

Pikk peahoone püstitati mõisa mitmes järgus. 19. sajandi alguspoolel ehitatud ühekorruselisele väiksele kivihoonele lisati 1904. aastal ühekorruseline pikk parempoolne puidust tiib ning tagaosale kahekorruseline puidust osa. Hoone keskosale ehitati viie kaaraknaga neorenessanss-stiilis pealeehitus. Mainitud ümberehitustega anti väga liigendatud hoonele historitsistlik üldkuju.

1993. aasta laastav tulekahju muutis peahoone varemeteks - hävis kaunis kahekorruseline keskosa ning kiviosast jäid järele praktiliselt vaid müürid. Tänaseks on varisenud ka kõik tulekahjus osalt säilinud puitosad, mis on 1999. aasta fotodelt veel tuntavad.

Mõisast on säilinud on hulganisti kõrvalhooneid nii peahoone esise väljaku ääres kui ka mujal lähikonnas. Auhoovi keskel asub maaliline tiik. Suursugune on peahoonest põhja pool eemal asetsev maakividest kaarakendega viinavabrik. Samas stiilis (kaarakendega ja maakivist) on mõisakeskusest veidi edela pool eemal asetsev viljakuivati (osalt ümber ehit.).

Ajaloolise jaotuse järgi Virumaale Väike-Maarja kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Lääne-Virumaale Väike-Maarja valla territooriumile.