Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Pikajärve mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Langensee in Kirchspiel Kannapäh, Kreis Werro

Pikajärve mõis (saksa k Langensee) asutati 1749. aastal, mil ta eraldati naabruses asuvast Valgjärve mõisast. Tollal ta kandis saksakeelset nimetust Johannishof, 1869. aastal sai aga uue nime Langensee. Mõisa esialgseteks omanikeks olid 18. sajandi keskpaigas Schreiterfeldid. Hiljem on mõis olnud seotud nii von Budbergide, von Glasenappide, von Rothide, von Bergide kui ka von Oettingenidega. Alates 1873. aastast kuni 1919. aasta riigistamiseni oli mõis von Muellerite aadliperekonna omanduses. Väike jäänukmõis koos mõisasüdamega jäi nende kätte kuni Teise maailmasõjani.

Mõisa pilkupüüdev historitsistlik peahoone pärineb 19. sajandi lõpukümnendeist ja 20. sajandi algusest. Tegu on kõrgel maakivisoklil asuva ehitisega, millel on kõrge poolkelpkatus koos tiheda väljaehituste reaga. Hoone fassaadil on lai eenduv keskosa, mis soklikorruse osas on kujundatud peaukse esise lahtise katusealusena, kahel ülemisel korrusel asuvad seal aga verandad. Kuna hoone soklikorrus on maapealne, jätab see mulje kolmekorruselisest ehitisest.

Mõisas on Säilinud ka hulk kõrvalhooneid, suur osa neist maakividest.

Nõukogude perioodil oli hoones hooldekodu. Praegu on mõisakompleks eraomanduses ja restaureeritud ning toimib Cantervilla lossi nime all pidulike ürituste pidamise paigana ja majutusasutusena. Täiendav teave: http://www.cantervilla.ee/, info@cantervilla.ee, tel. 53 403 523.

Ajaloolise jaotuse järgi Võrumaale Kanepi kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Põlvamaale Valgjärve valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.