Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Taheva mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Taiwola in Kirchspiel Harjel, Kreis Werro

Taheva mõis (saksa k Taiwola) asutati 17. sajandil. Põhjasõja järgselt kuulus mõis nii von Delwigidele kui ka von Kosküllidele. Alates 1813. aastast kuni 1919. aasta võõrandamiseni oli mõis von Wulfide aadlisuguvõsa omanduses. Mõisa viimane omanik oli Maximilian von Wulf.

Esinduslik kahekorruseline neobarokne peahoone valmis arhitekt August Reinbergi projekti järgi 1907. aastal. Kõrge sokliga hoonel olid eenduvad tiivad. Hoonet ilmestas arvukate väljaehitustega murdkelpkatus, keskosa kaunistas barokne torn. Hoone hävis 1944. aastal Teises Maailmasõjas, kaasajal on sellest järel mitmeid võsastunud müüriosi.

Suur hulk arvukatest kõrvalhoonetest on mõisas säilinud. Neist esinduslikem on 1820tel aastatel ehitatud jääkelder. Kaunis sammasportikusega ait samast ajastust on kahjuks varemeis. Mõisasüdames tegutseb Taheva Lastesanatoorium, mis kasutab mitmeid mõisa kõrvalhooneid. Mõisa parkmets on kujundatud temaatiliseks Krõllipargiks.

Ajaloolise jaotuse järgi Võrumaale Hargla kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Valgamaale Taheva valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.