Kaave mõis
Kawa in Kirchspiel Lais, Kreis Dorpat

Kaave mõis (saksa k Kawa) eraldati omaette rüütlimõisana Rutikvere mõisa maadest 1741. aastal. Hiljem kuulus mõis koos Kaavere mõisaga pikka aega naabruses oleva Kurista mõisa omanikele von Samson-Himmelstjernadele, olles faktiliselt Kurista kõrvalmõisaks.

Mõisas oli välja ehitatud väike ja lihtne, kuid stiilne varaklassitsistlik ansambel. Pikk kivist ühekorruseline peahoone oli poolkelpkatusega. Teine teisel pool peahoone esist väljakut paiknesid väikesed kahe kaaravaga ait ning tall-tõllakuur. Põltsamaa-Laiuse (kaasajal Põltsamaa-Jõgeva) maanteelt siirdus mõisa paarisaja meetri pikkune allee, mis suundus otse peahoone keskteljele. Ülejäänud kõrvalhooned asetsesid läheduses. Arvatavasti olid kõik nimetatud hooned püstitatud kas 18. sajandi lõpul või 19. sajandi algul.

Kaasajal on mõisasüda oma terviklikkuse kaotanud. Pikast peahoonest on terve vaid parempoolne ots - ülejäänud hoone on varemeis ning varasematel aastakümnetel asundustalu majandushooneteks ümber ehitatud. Mõisa auhoov on muutunud samasse püstitatud uuema elumaja õueks, ait ja tall-tõllakuur on nimetatud hoovis säilinud. Alleest on järel vaid üksikud puud.

Ajaloolise jaotuse järgi Tartumaale Laiuse kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Jõgevamaale Pajusi valla territooriumile.