Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Purtse mõis (vasallilinnus)
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Alt-Isenhof in Kirchspiel Luggenhusen, Wierland

Purtse mõisat (saksa k Alt-Isenhof) on esmamainitud 1421. aastal. Läbi kogu keskaja kuni 1621. aastani kuulus ta von Taubedele. 1530tel aastatel püstitasid von Taubed Purtsele kivist kindluselamu (vasallilinnuse). Purtse vasallilinnus on Eesti üks hilisemaid – gooti vormidest võrsunud kindlusearhitektuurile on seal lisandunud juba renessanss. Sellele viitavad laiad akna- ja ukseavad.

Linnus on kolmekorruseline – esimene oli laokorrus, teine elukorrus ning kolmas kaitsekorrus. Ligikaudu 12x15 meetri suuruse hoone elukorrusel asus üks suurem talalaega ruum ning kaks väiksemat võlvitud tagakambrit. Hoonele lisandus tõenäoliselt puidust eluosa.

17. sajandi lõpusosas von Flemingitele kuulunud mõis siirdus 1731. aastal von Stackelbergide valdusse, kes muutsid ta naabruses asuva Püssi mõisa kõrval- ehk majandusmõisaks. Vahepealseil sajandeil oma kaitsekorruse kaotanud, mitmeti ümber ehitatud ning 1950tel aastatel lõpuks varemetesse jäänud linnus restaureeriti 1987-90. Taastamistööde käigus lisati hoonele oletuslikul kujul nii kaitsekorrus kui ka torn.

Täiendav teave: tel. 335 9388, 509 2488.

Ajaloolise jaotuse järgi Virumaale Lüganuse kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Ida-Virumaale Lüganuse valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.