Estonian Manors
 Gutshöfe Estlands
 Viron Kartanot
Eesti moisaportaal
Sõmerpalu mõis
  Avalehele

  Sisukaart


  Nimekiri

  Tähestikuline

  Kihelkondade kaupa

  Praeguste valdade
  ja maakondade kaupa  Üldist

  Mõisa erinevad
  tähendused


  Mõisate liigid

  Mõisakompleks

  Statistika

Eesti mõisad
Schloß Sommerpahlen in Kirchspiel Anzen, Kreis Werro

Sõmerpalu mõisat (saksa k Schloß Sommerpahlen) on esmamainitud 1544. aastal, mil ta kuulus von Kursellidele. 17. sajandi keskpaigas sai mõisa omanikuks Diedrich Mueller. Alates 1766. aastast kuni 1919. aasta võõrandamiseni kuulus mõis von Moellerite aadlisuguvõsale. Mõisa viimane omanik oli Friedrich von Moeller.

Keskajal oli Sõmerpalus väike vasallilinnus, millest on säilinud vaid pargis asuv väike küngas. 1860tel aastatel ehitati mõisa pikk ja esinduslik historitsistlik peahoone. Kõrgel soklil asuval peamiselt ühekorruselisel hoonel on nii neorenessansi kui ka neogooti elemente. Hoone põhjaotsas asub kolmekorruseline torn, katuseäärtel on sakmelised rinnatised. Saaliosal on kõrged kaaraknad.

Hoone paiknemine veerjal maastikul on muutnud soklikorruse põhjapoolses otsas maapealseks ning on võimaldanud torni kõrvale rajada kangialuse, mille kaudu saab hoone alt läbi sõita. Säilinud on ka hulk küllalt lihtsakujulisi kõrvalhooneid.

Võõrandamisjärgselt asus mõisas pikki aastakümneid kool, hiljem ka majandikeskus. Kaasajal on mõis eraomanduses; viimastel aastatel on seda restaureeritud.

Ajaloolise jaotuse järgi Võrumaale Urvaste kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Võrumaale Sõmerpalu valla territooriumile.

      

       
Portaalis olevate materjalide omavoliline kopeerimine on keelatud
Copyright 1999-2021 © Eesti Kunstiakadeemia.