Avaliku sektori asutused mõisates

Harjumaa Läänemaa Järvamaa Virumaa Saaremaa Pärnumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa Valgamaa

Järgnevas on loetletud mõisad, milles tegutsevad avaliku sektori asutused või haridus- ja kultuuriasutused - koolid, lasteaiad, lastekodud, hooldekodud, teadusinstituudid, vallavalitsused, rahvamajad, raamatukogud, metskonnad vms. Sh on arvesse võetud ka tegutsemine mõisa kõrvalhoonetes.

Milliseid neid avalikult külastada saate, leiate projekti Unustatud Mõisad veebilehelt - peamiselt on nendeks mõningad mõisakoolid. Toodud nimekiri ei hõlma mõisamuuseume, samuti mõisaid, mis tegutsevad ürituste korraldamise paigana - nende jaoks on olemas eraldi nimekirjad.

Hetkel on Eestis 139 mõisat, kus tegutseb mingi avaliku sektori asutus. Neis 77-s tegutsevad koolid, 5-s lastekodud, 15-s lasteaiad, 14 on kasutusel vallamajadena (neist 10 peahoonetes), 18 hooldekodudena, 10 raamatukogudena ja 11 kohalike rahvamajadena. Siia lisandub 3 metskonda, 2 looduskaitseala keskust, 1 ülikooli õppehoone ja 1 teadusinstituut.

Nimekiri on korrastatud üheksa ajaloolise maakonna järgi, maakonna sees on järjestus tähestikuline. Kaasaegse haldusjaotuse põhjal seda nimekirja hetkel saadaval pole.

Ajalooline Harjumaa

Ajalooline Läänemaa
Ajalooline Järvamaa
Ajalooline Virumaa
Saaremaa
Ajalooline Pärnumaa
Ajalooline Viljandimaa
Ajalooline Tartumaa
Ajalooline Võrumaa
Ajalooline Valgamaa

Portaali autor loodab, et toodud nimekiri on võimalikult täpne ja täielik. Kui nimetatud nimekirjas esineb vigu või on siit jäänud midagi puudu, siis võiks sellest teatada portaali haldajale ja autorile aadressil mois@mois.ee.